Committee

Below is a list of the members of the Indiana County Republican Committee. If you see that your voting precinct is not listed as having a Committee member, and you are interested in being appointed as a member of the Committee from your precinct, please contact us. This list is subject to change.

 

Name Voting Precinct
Hencel, Paul Armagh
Early, Martin Armstrong 1
Baran, Barbara Armstrong 2
Ruffing,Charles Armstrong 2
Lucas, Bernice Banks
Pierce, Carole Banks
Cochran, David Blacklick Township
Cochran, Terri Blacklick Township
Alexander, Lance Blairsville 1
Kinter, Margaret Peggy Blairsville 1
Gambol, Frank Blairsville 2
Gambol, Patricia Blairsville 2
Trask, David Blairsville 3
Gorman, Robin A. Brush Valley
Papakie, Michele Brush Valley
Baird, Jennifer Buffington 1
Hall, Jodie Buffington 2
Henry, Jennifer Burrell 1
Woodley, Gilbert Burrell 1
Cornman, Gregory Burrell 2
Gaston, David Sr. Canoe
Siverling, Ernest H. Canoe
Predko, Theodore P. Center 1
Bertig, Evan J. Center 2
Coleman, Andrew Center 3
Beltowski, Monica Cherry Tree
Adams, Courtney M. Cherryhill 1
Cohn, Adam CherryHill Township
Short, Thomas Cherryhill Township
Daniel, Jesse Committee Chairman
Kline, Abraham E. Conemaugh 1
Sarra, Nathanael Conemaugh 1
Bieda, Theresa Conemaugh 2
Bieda, Travis Conemaugh 2/State Committeeman
Carrick, Carol Conemaugh 3
Bennett, Charlotte East Wheatfield Township 1
Bennett, Jerry L. Jr East Wheatfield Township 1
Sheesley, Robert Keith East Wheatfield Township 2
White, Chris Glen Campbell
White, David Glen Campbell
Degenkolb, Cathy A. Grant Township
Degenkolb, Randy Grant Township-Prothonotary
Cooper, Peter W. Green 1
Syster, Jeffrey G. Green 3
Baker, Karen Indiana 1
Pittman, Joe Indiana 1
Stauffer, Mary Indiana 2/2
Stauffer, Sarah Indiana 2/2
Thorell, Richard E. Indiana 3/2
Nocco, Ron Indiana 3/4
Shively, Luke Indiana 3/4
Bricklemyer, Ross J. Indiana 4
Hartman, John W.L Indiana 4
Pyle, Jeff State Rep.
Reed, David State Rep.
White, Don State Senator
Pittman, Mary Ann Montgomery
Pittman, John Montgomery
Alabran, Sandra M. North Mahoning Township
Alabran,Glen L. North Mahoning Township
Westrick, Bob Pine 1
Blystone, Becky Plumville
Yagle, Joan Plumville
Keith, Lori Rayne
Keith, Michael Rayne
Shuster, Bill Congressman
Overman, Jerry L. Jr Coroner
Baker, Mike County Commissioner
Dush, Cris State Rep.
Fyock, Robert Sheriff
Ruddock, Rodney County Commissioner
Streams-Warman, Patty Register&Recorder/State Committee woman
McCullough, Kimberly County Auditor
Hildebrand, Louise Jury Commissioner
Redinger, Karen Shelocta
Hozak, Bill L. South Mahoing
Hozak, Tammy J. South Mahoing
Neal, Paul J. Washington Township
VanHorn, Kathie J. Washington Township
Duddy, Franklin West Mahoning Township
Duddy,Nancy West Mahoning Township
Lockard, Allen W. White 2
Muscatello, Joshua White 2
McCombie, Sally White 3
Cupp, James White 3/1
Cupp, Donna White 3/1-County Auditor
Gillette, Sandi White 3/2
Gillette, Jerry White 3/2
Mack, Andrew White 3/3
Ruddock, Ellen White 4/5
Darr, William M. White 4/5
Strong, Mike Young 3